Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας

Η 4η Απριλίου έχει καθιερωθεί ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας με στόχο την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μαθητών και των μαθητριών για τη βιοποικιλότητα και τις διάφορες μορφές ζωής, δίνοντας έμφαση στην ευημερία και την καλλιέργεια της ευαισθησίας και της ενσυναίσθησης για κάθε ζωντανό ον, στην αναγνώριση και τον σεβασμό των δικαιωμάτων των ζώων, καθώς και στην εμπλοκή των παιδιών σε δραστηριότητες ανάληψης δράσεων και πρωτοβουλιών φιλοζωίας.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α’ τάξης τιμώντας τη μέρα αυτή συζήτησαν για τα ζώα και τα δικαιώματά τους, μοιράστηκαν προσωπικές εμπειρίες και βιώματα σχετικά με τα κατοικίδια ζωάκια τους και διάβασαν το παιδικό βιβλίο “Τα αδεσποτάκια”. Στο τέλος όλοι μαζί δημιούργησαν τη δική τους αφίσα γράφοντας μηνύματα σχετικά με την προστασία των ζώων.