Ο Λεονάρντο ντα Βίντσι από τους μαθητές του ΣΤ2

Οι μαθητές της  έκτης  τάξης ,  στα πλαίσια του μαθήματος της Ιστορίας, ήρθαν σε επαφή με την πνευματική και καλλιτεχνική κίνηση που εμφανίστηκε στην Ευρώπη  στα μέσα του 14ου αιώνα, η οποία ονομάζεται Αναγέννηση. Την εποχή αυτή τέχνες, όπως η ζωγραφική, η γλυπτική και η αρχιτεκτονική, γνωρίζουν μεγάλη άνθηση. Μία από τις μεγάλες μορφές  της Αναγέννησης ήταν ο Λεονάρντο Ντα Βίντσι. Οι μαθήτριες του ΣΤ? 2   Ευαγγελία-Μαρία Γιασάρη, Βασιλεία Σταυράκη και Γεωργία Γκουτσίδου,   εντυπωσιάστηκαν από τα έργα του και αποφάσισαν να παρουσιάσουν στους συμμαθητές τους πληροφορίες που άντλησαν από το διαδίκτυο (Wikipedia) για κάποιους  από τους  πίνακές του. Έτσι, συνεργάστηκαν  εποικοδομητικά και δημιούργησαν μία ενδιαφέρουσα παρουσίαση (p.p.).

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab