Επίσκεψη στο Οχυρό της Νυμφαίας

Οι μαθητές της ΣΤ τάξης με αφορμή την επέτειο της μάχης  του Οχυρού της Νυμφαίας,  της 6ης  Απριλίου 1941, επισκέφτηκαν το Οχυρό  για να το γνωρίσουν και να το διαβούν, τιμώντας έτσι τους ήρωες που αντιστάθηκαν με πείσμα και απαράμιλλη γενναιότητα προκαλώντας  σημαντικές απώλειες στους Γερμανούς, μαθαίνοντας παράλληλα και  την ιστορία του τόπου τους.

Μετέπειτα επισκέφτηκαν το Στρατιωτικό Μουσείο της πόλης μας  όπου ξεναγήθηκαν στα εκθέματα του εσωτερικού χώρου αλλά και στα άρματα που βρίσκονται στον εξωτερικό χώρο.

Οι μαθητές έμειναν ενθουσιασμένοι από την ξενάγηση, μια και οι υπεύθυνοι σε συνδυασμό με τα εκθέματα του μουσείου, όπλα, στολές, παράσημα κ.α.  τους παρουσίασαν σε μια σύντομη αναδρομή τα ιστορικά γεγονότα της Ελλάδας: Επανάσταση του 1821-Ελληνοτουρκικός πόλεμος 1897-Ο Μακεδονικός Αγώνας-Βαλκανικοί  πόλεμοι 1912-13 – Α΄ Παγκόσμιος πόλεμος -Απελευθέρωση της Θράκης 1920 – Μικρασιατική Καταστροφή 1922 -Β΄ Παγκόσμιος πόλεμος 1940 – Τη μάχη της Κρήτης – Τη μάχη των Οχυρών  μέχρι και την περίοδο της τουρκικής εισβολής στην Κύπρο 1974 αλλά και τις ειρηνευτικές αποστολές του ελληνικού στρατού στη Μέση Ανατολή.

img

Στις τέσσερις ημέρες που διήρκεσε η μάχη, οι υπερασπιστές των οχυρών πολεμώντας με πείσμα και απαράμιλλη γενναιότητα προκάλεσαν σημαντικές απώλειες στους Γερμανούς, οι οποίοι μη μπορώντας να τα καταλάβουν, τα παρέκαμψαν.