Επίσκεψη στον αρχαιολογικό χώρο της Μεσημβρίας

Στις 20-5-2013 πραγματοποιήθηκε η προγραμματισμένη εκδρομή των τμημάτων της Α΄ τάξης στον αρχαιολογικό χώρο Ζώνης στα πλαίσια του προγράμματος: “Τα αρχαία παίζουν κρυφτό”.

Το πρόγραμμα  περιελάμβανε τα εξής:

Ξενάγησητων μαθητών στο χώρο της αρχαίας αγοράς, των τειχών και των θεμελίων των αρχαίων σπιτιών.

Δραστηριότητες:

Παρουσίαση, κατά βιωματικό τρόπο, εικόνας από μια ανασκαφή.

Οι μαθητές χωρισμένοι σε δύο ομάδες εργασίας, τους εργάτες (αγόρια) και τους αρχαιολόγους (κορίτσια) πήραν μέρος σε μια ανασκαφή, αναγνώριση των αρχαίων αντικειμένων, καθαρισμού, ταξινόμησης και καταγραφής.

Τέλος χρωμάτισαν ερυθρόμορφες παραστάσεις και δήλωσαν ενθουσιασμένοι που μέσα από το παιχνίδι κατανόησαν τα δρώμενα μιας ανασκαφής.

Ευχαριστούμε τους υπεύθυνους
                                                                          του αρχ.  χώρου Ζώνης.

Στηρίζουμε την προσπάθεια τους!