Συμμετοχή στην εκδήλωση «Κομοτηνή, όλη η Θράκη ένας κύκλος»

Με το σύνθημα “Κομοτηνή, όλη η Θράκη ένας κύκλος” το Δ’1 του σχολείου μας συμμετείχε στη δράση, που διοργάνωσε το ΔΗΠΕΘΕ Κομοτηνής στην Πλατεία Ειρήνης την Κυριακή 12 Νοεμβρίου. Οι μαθητές και οι μαθήτριες συνεργάστηκαν και δημιούργησαν μία υπέροχη αφίσα με τα ιστορικά μνημεία και τις σημαντικές προσωπικότητες της πόλης μας, προωθώντας παράλληλα τα κοινωνικά μηνύματα της ειρήνης, της αλληλεγγύης και της ένταξης στο κοινωνικό σύνολο. Ο σχεδιασμός και η κατασκευή της αφίσας έγινε υπό τους ήχους της παραδοσιακής θρακιώτικης μουσικής και συγκεκριμένα των τραγουδιών του αείμνηστου Χρόνη Αηδονίδη, μιας και όλη η εκδήλωση ήταν αφιερωμένη στον ίδιο και στο σημαντικό του έργο. Μέσα από τη συγκεκριμένη δράση, λοιπόν, γίναμε όλοι μια αλυσίδα που ένωσε την τέχνη, την παράδοση, την ιστορία, τους ανθρώπους, την Κομοτηνή και ολόκληρη τη Θράκη μας!