Επίσκεψη του Ερυθρού Σταυρού

Το τμήμα Δ΄2, την Πέμπτη 8/12/22, στα πλαίσια του Προγράμματος  των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων “Για το δάσος μαθαίνω, δρω και δημιουργώ”, υποδέχτηκε τον επικεφαλής του ΠΤ Κομοτηνής του Ερυθρού Σταυρού, κ. Κώστα Ιμανιμίδη.  Ο κ. Κώστας συζήτησε με τους μαθητές για την προετοιμασία και την οργάνωση που απαιτείται πριν από μια εξόρμηση στο δάσος. Επίσης, μίλησαν για την κατάλληλη ενδυμασία, την προμήθεια νερού, φαγητού και άλλων απαραίτητων αντικειμένων. Συνδιαμόρφωσαν, ακόμη, έναν κώδικα συμπεριφοράς με σκοπό τόσο την ασφάλεια των επισκεπτών του δάσους, όσο και την  προστασία του δασικού οικοσυστήματος. Οι μαθητές φάνηκε να βρίσκουν όλες τις πληροφορίες πολύ χρήσιμες και βοηθητικές για την εξόρμηση  που θα πραγματοποιούσαν σε δάσος του νομού μας την επόμενη μέρα. Ευχαριστούμε θερμά τον Ερυθρό Σταυρό για την ενδιαφέρουσα  ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μαθητών μας.