Ψάρι, ψαράκι… πώς ήρθες στο πιατάκι;

Την Παρασκευή 25 Νοεμβρίου οι μαθητές της Α’ τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Μαρώνειας. Εκεί τους υποδέχτηκε η κυρία Κυνδελέρου Δάφνη. Με τη βοήθεια της “Ρίτσας Σαρδελίτσας” μίλησε στα παιδιά τα ψάρια που ζουν στο λιμάνι του Ίμερου ανά εποχή. Ακόμη, συζητήσανε για τα οφέλη της κατανάλωσης ψαριών, αλλά και για τη μόλυνση των υδάτων και την υπεραλίευση εξαιτίας των οποίων κινδυνεύουν τα ψάρια.

Στη συνέχεια, οι μαθητές μας πήγαν στο λιμάνι του Ίμερου. Εκεί συνάντησαν τον κύριο Γιάννη, ψαρά, που τους μίλησε για τους τρόπους ψαρέματος.

Περπάτησαν κατά μήκος του λιμενοβραχίονα και τραγούδησαν ένα τραγούδι για τα ψάρια.

Έπειτα, πήγαν στο δασάκι του Ίμερου, όπου χωρισμένοι σε δύο ομάδες μάζεψαν ξύλα, κουκουνάρια και πευκοβελόνες και προσπαθώντας να φτιάξουν με φυσικά υλικά ένα ψάρι. Δούλεψαν ομαδικά, συνεργάστηκαν και το αποτέλεσμα ήταν το παρακάτω:

Η ημέρα τελείωσε με μια εξόρμηση στην παραλία για να μαζέψουν κοχύλια για επόμενες κατασκευές.

Ήταν μια ευχάριστη εκδρομή που γέμισε τους μαθητές μας με όμορφες αναμνήσεις και νέες γνώσεις!