Η Δημοτική Βιβλιοθήκη στο σχολείο μας

Την Τετάρτη 9/11 επισκέφτηκε το σχολείο μας η βιβλιοθηκονόμος Ναταλία Θεοδωροπούλου με σκοπό να μιλήσει στους μαθητές της πρώτης τάξης για τα βιβλία και τον σωστό τρόπο χρήσης της Βιβλιοθήκης.

Συζητήσαμε για τα οφέλη που μας προσφέρει η ανάγνωση ενός βιβλίου, τις πληροφορίες που αντλούμε από το εξώφυλλο ενός βιβλίου και τα μέρη στα οποία μπορούμε να συναντήσουμε ένα βιβλίο.

Τέλος, μιλήσαμε τόσο για τη δανειστική βιβλιοθήκη του σχολείου μας, όσο και για τη Δημοτική Βιβλιοθήκη της πόλης μας. Οι μικροί αναγνώστες έμαθαν πώς πρέπει να συμπεριφέρονται στη βιβλιοθήκη και ποια είναι η διαδικασία δανεισμού. Ακόμη, πώς μπορούν να βρούνε το βιβλίο που τους ενδιαφέρει, πόσο διαρκεί ο δανεισμός ενός βιβλίου και τι πρέπει να κάνουν αν ένα βιβλίο φθαρεί ή καταστραφεί. Έμαθαν ότι οι βιβλιοθηκονόμοι είναι πάντα στη διάθεσή μας να βοηθούν και ότι ένα βιβλίο σε λάθος θέση είναι ένα βιβλίο χαμένο..

Ευχαριστούμε πολύ για όσα μάθαμε!