Είναι θέμα Φιλοζωίας

«Είναι θέμα φιλοζωίας»

Με έναυσμα την 4η Ενότητα του μαθήματος της Γλώσσας, «Τα ζώα που ζουν κοντά μας», οι μαθητές της Ε’ τάξης ασχοληθήκαμε με το θέμα των αδέσποτων ζώων και ιδιαίτερα συζητήσαμε στην τάξη για το μεγάλο πρόβλημα που ταλανίζει την πόλη μας, τα αίτια του προβλήματος,  τις συνέπειες, αλλά και τους πιθανούς τρόπους αντιμετώπισης του.

Στα πλαίσια της μελέτης του θέματος καλέσαμε στο σχολείο μας τον κτηνίατρο του Δημοτικού Κυνοκομείου κ. Αθανάσιο Καραγιώργη ο οποίος μας μίλησε με απλό και κατανοητό τρόπο χρησιμοποιώντας αρκετά παραδείγματα τόσο από προσωπικά του βιώματα όσο και μέσα από δημοφιλή παιδικά για την αξία των ζώων και τι σημαίνει να έχει κάποιος κοντά του ένα ζώο. Ποιες είναι οι υποχρεώσεις του, τι συμβαίνει με τα αδέσποτα ζώα, πώς θα πρέπει να αντιμετωπίζονται, ποια η στάση μας όταν έρθουμε αντιμέτωποι με αυτά και γενικότερα ζητήματα που άπτονται της φιλοζωίας.

Οι μαθητές της Ε΄ τάξης