Επίσκεψη στο Κέντρο Πληροφόρησης Λίμνης Βιστωνίδας

Οι μαθητές της Β΄ τάξης του 5ου  Δημοτικού Σχολείου Κομοτηνής, στα πλαίσια της Ευέλικτης Ζώνης, με θέμα «Τα ζώα του τόπου μου» πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Κέντρο Πληροφόρησης Λίμνης Βιστωνίδας.

Οι μαθητές  παρακολούθησαν  ένα ενημερωτικό ντοκιμαντέρ για την χλωρίδα και πανίδα της περιοχής, ενώ στη συνέχεια ξεναγήθηκαν στον εκθεσιακό χώρο του Κέντρου, όπου ενημερώθηκαν για το οικοσύστημα της λίμνης, την προσφορά της στον άνθρωπο, τα προϊόντα που παράγει και τα προβλήματα που προκύπτουν από τις ανθρώπινες δραστηριότητες.

Στη συνέχεια οι μαθητές ξεναγήθηκαν στον υγροβιότοπο και είχαν την ευκαιρία να δουν μέσα από τηλεσκόπια και κιάλια τα όμορφα πουλιά που φιλοξενεί η λίμνη.

Τέλος δεν παρέλειψαν να επισκεφθούν και να προσκυνήσουν το μοναστήρι του Αγίου Νικολάου. Περπατώντας στην ξύλινη γέφυρα, που συνδέει την ξηρά με τα δύο νησάκια, δόθηκε η ευκαιρία στους μαθητές να βρεθούν στην καρδιά της λίμνης και να δουν από πολύ κοντά το μοναδικό αυτό οικοσύστημα.