Πρόγραμμα των μαθητών στου ΣΤ1 “Νοιάζομαι για το περιβάλλον – Υιοθετώ οικολογική συμπεριφορά”

Στα πλαίσια της περιβαλλοντικής εκπαίδευσης του σχολικού έτους 2013-14 υλοποιήθηκε το πρόγραμμα «Νοιάζομαι για το περιβάλλον – Υιοθετώ οικολογική συμπεριφορά» από τους μαθητές της ΣΤ΄ τάξης του σχολείου μας.

Στόχος του προγράμματος ήταν οι μαθητές να εντοπίσουν τα αίτια διαφόρων περιβαλλοντικών προβλημάτων, να καταγράψουν τις συνέπειες, να αναζητήσουν λύσεις, να υιοθετήσουν οικολογική συμπεριφορά στο σχολείο στην πόλη, στο σπίτι… Να αναπτύξουν περιβαλλοντική συνείδηση, καλλιτεχνικές δεξιότητες και πνεύμα συνεργασίας.

Οι μαθητές εργάστηκαν κατά ομάδες και παρουσίασαν τα θέματά τους στην τάξη είτε σε φακέλους είτε σε μορφή παρουσίασης. Τα θέματα με τα οποία ασχολήθηκαν ήταν:

• Ο πλανήτης Γη : Ένα πλούσιο οικοσύστημα κινδυνεύει.
  • Ατμόσφαιρα : Ρύπανση – Φαινόμενο του Θερμοκηπίου – Κλιματικές Αλλαγές
  • Η Γη μας : Ένας τόπος γεμάτος ζωή ή σκουπιδότοπος ;
  • Δάση: Ο πνεύμονας του πλανήτη Γη καταστρέφεται, τυχαίο ή οικοπεδοποίηση;
  • Νερό: Πηγή ζωής – Υδάτινοι πόροι ή Ρύπανση;
  • Βιοποικιλότητα: Βιότοποι – SOS για τη χλωρίδα και την πανίδα του πλανήτη μας.
  • Η Ενέργεια στον 21 αιώνα: Υποβάθμιση Περιβάλλοντος ή Ανανεώσιμες πηγές ενέργειας;
  • Στρατιωτικοί εξοπλισμοί και πυρηνική ενέργεια : Ο εφιάλτης του πλανήτη μας.
  • Οικολογική συμπεριφορά στη φύση , στην πόλη , στο σχολείο , στο σπίτι.

Επίσης στην ενότητα του προγράμματος: Σκουπίδια ή Ανακύκλωση οι μαθητές ανέλαβαν να εκπονήσουν και το εκπαιδευτικό πρόγραμμα της ΕΕΑΑ (Ελληνικής Εταιρείας Αξιοποίησης Ανακύκλωσης) στα σχολεία.

Στις 12 και 13 Ιουνίου 2014 οι μαθητές παρουσίασαν σε εκδήλωση του σχολείου το θέμα «Μαθαίνω για την Ανακύκλωση» και το θεατρικό «Μικρά παιδιά ? σπουδαίοι πολίτες», μεταφέροντας σε μικρούς και μεγάλους το μήνυμα της ανακύκλωσης και του σεβασμού στο περιβάλλον.