Οι μαθητές του Γ1 ζητούν “Δασκάλους για τα παιδιά όλου του κόσμου”

DSCF0823

Οι μαθητές της Γ1 τάξης του 5ου Δημοτικού Σχολείου Κομοτηνής διεκδίκησαν «Δασκάλους για όλα τα παιδιά του κόσμου».Τα παιδιά με τη βοήθεια και καθοδήγηση της δασκάλας τους κ. Κιοσέ Αθανασίας ασχολήθηκαν με τις καρτέλες της Action Aid , συζήτησαν και έμαθαν για τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν παιδιά της ηλικίας τους σ? αυτές τις χώρες και εξέφρασαν τους προβληματισμούς τους. Παράλληλα έγραψαν με τη βοήθεια της δασκάλας της τάξης ένα ποίημα-μήνυμα στους ισχυρούς της Γης το οποίο και μελοποίησαν-τραγούδησαν με τη δασκάλα της μουσικής κ. Σεμερτζίδου Βερόνικας. Επιπλέον αποτύπωσαν εικαστικά ,με τη βοήθεια του δασκάλου των εικαστικών κ. Όιμπακ Γιώργου, το χορό δασκάλων και μαθητών γύρω από τη Γη, διεκδικώντας δασκάλους για όλα τα παιδιά του κόσμου.

Ακούστε το τραγούδι των μαθητών