Μέρες φιλίας, Μέρες φιλαναγνωσίας

Δελτίο τύπου συνεργασίας 5ου και 11ου Δημοτικού Σχολείου Κομοτηνής

Η Άλκη Ζέη, αγαπημένη συγγραφέας των μικρών μαθητών θα συμπλήρωνε φέτος 100 ζωής! Η επέτειος αυτή έγινε ευκαιρία να συνεργαστούν δύο σχολεία της πόλης μας ώστε να γνωρίσουν οι μαθητές τους τον πλούτο των βιβλίων της. Έτσι λοιπόν στις 07/04/2023, στο πλαίσιο αυτής της συνεργασίας, το 11ο Δημοτικό Σχολείο Κομοτηνής και ειδικότερα το ΣΤ 2 μαζί με την δασκάλα τους κ Χρύσα Ζουζακογμου υποδέχτηκε τους μαθητές του Στ1 του σχολείου μας για ένα ταξίδι στη λογοτεχνία διαβάζοντας βιβλία. Η ανάγνωση υλοποιήθηκε μέσω tablet στο χώρο εκδηλώσεων του σχολείου, όπου οι μαθητές χωρίστηκαν σε μεικτές ομάδες.

Την επόμενη, οι μαθητές του Στ1 του σχολείου μας μαζί με την δασκάλα τους κ. Έλενα Παπαδοπούλου, ανταπέδωσαν την φιλοξενία και υποδέχθηκαν τους μαθητές του 11ου στο εργαστήριο πληροφορικής για να κατασκευάσουν από κοινού ένα poster με την βοήθεια ψηφιακών εργαλείων. Οι συναντήσεις συνοδεύτηκαν με ανταλλαγή χειροποίητων δώρων. Η χαρά των μαθητών ήταν μεγάλη καθώς έκαναν νέους φίλους και συνεργάστηκαν μεταξύ τους.