Η συνεισφορά του σχολείου μας στο έργο της UNICEF

Στα πλαίσια του προγράμματος «Σχολεία Υπερασπιστές των παιδιών» οι μαθητές του 5ου Δημοτικού Σχολείου Κομοτηνής ανέλαβαν να εκπονήσουν διάφορες δράσεις για να ενισχύσουν και να στηρίξουν το έργο της UNICEF.

Οι  μαθητές στο μάθημα των Εικαστικών κατασκεύασαν χριστουγεννιάτικα στολίδια από πηλό, τα χρωμάτισαν και στη συνέχεια τα πούλησαν.

20141218_091534

Οι μαθητές της Ε΄ τάξης παραμονές των Χριστουγέννων μαζί με τις δασκάλες τους, τον καθηγητή της Πληροφορικής  και με συνοδεία ακορντεόν από τη μουσικό είπαν τα κάλαντα  στο γηροκομείο, σε υπηρεσίες, σε καταστήματα της πόλης και στη συνοικία του σχολείου μας.

Τα έσοδα των δράσεων διατέθηκαν στη UNICEF.

Οι μικροί μαθητές του Βμε τη δασκάλα της τάξης, και με τη βοήθεια της ασκούμενης  φοιτήτριας της Κοινωνικής Διοίκησης και Πολιτικής Επιστήμης  έκαναν ασκήσεις και παιχνίδια στην  τάξη.

20150518_120011

Στην είσοδο του σχολείου στήθηκε η γωνιά της UNICEF με την καθοδήγηση και τη βοήθεια της δασκάλας των  Εικαστικών, για να θυμίζει σε όλους ότι πρέπει συνεχώς να προσπαθούμε για την προάσπιση των δικαιωμάτων τόσο των παιδιών, όσο και όλων των ανθρώπων της Γης.

Η  Γωνιά της UNICEF

Αντίγραφο του 20150512_111701

Τα γράμματα της αλφαβήτας ζωντανεύουν, μαζί με τα δικαιώματα

Κάθε παιδί χρωμάτισε  ένα γράμμα της αλφαβήτας και στη συνέχεια κόλλησε δίπλα σ? αυτό τα δικαιώματα αλφαβητικά.

Το δέντρο των δικαιωμάτων άνθισε!!!

20150512_091545

20150430_135437 dentrroro

Τα παιδιά ετοίμασαν καρτέλες με τα δικαιώματα των παιδιών και στη συνέχεια τα κρέμασαν με κορδέλες στο δέντρο.

Λύσαμε το σταυρόλεξο?

Βρήκαμε τις λέξεις στο κρυπτόλεξο