Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Ειδικές Εκπαιδευτικές Ανάγκες

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Ειδικές Εκπαιδευτικές Ανάγκες στις 3 Δεκεμβρίου, ο μαθητής του Στ2, Θεόδωρος Καμνορόκας, παρουσίασε στους συμμαθητές του το παραμύθι των Κέστερ Σλεντς και  Αντρέα Χέμπροκ, «Η Μιμή με τα μεγάλα αυτιά».

Το παραμύθι αυτό πραγματεύεται με εύθυμο και κατανοητό τρόπο τις έννοιες  της διαφορετικότητας και της αποδοχής. Η γλυκιά ιστορία της μικρούλας ποντικίνας Μιμής, ξεφεύγει από τα όρια της δογματικής διδασκαλίας των δικαιωμάτων των ατόμων με αναπηρία και  οδηγεί τα παιδιά στο να διαμορφώσουν μόνα  τους τη δική τους στάση απέναντι στη διαφορετικότητα, παρατηρώντας το θέμα αυτό από μια άλλη οπτική γωνία. Επίσης, η αξία της φιλίας  αναδεικνύεται καθ? όλη τη διάρκεια της αφήγησης μέσα από την περιγραφή της σχέσης του πράσινου βατραχούλη με τη Μιμή.

Το έξυπνο κείμενο σε συνδυασμό με την αφήγηση του μαθητή δημιούργησαν το κατάλληλο κλίμα για περισυλλογή και ευαισθητοποίηση γύρω από την έννοια της αναπηρίας.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab